شیائومی سال ۲۰۲۱ گوشی هوشمندی با دوربین مخفی‌شده زیر نمایشگر عرضه می‌کند

شیائومی سال ۲۰۲۱ گوشی هوشمندی با دوربین مخفی‌شده زیر نمایشگر عرضه می‌کند

شیائومی طی ارسال پستی در حساب رسمی ویبو خود در مورد فناوری نسل سومی دوربین پنهان‌شده در زیر نمایشگر توضیح داد.

با انقلابی که در طراحی گوشی‌های هوشمند رخ داد، شاهد محصولاتی بودیم که حاشیه موجود در اطراف نمایشگر آن‌ها تاحد قابل‌توجهی کاهش داده شده بود. پس از مدتی نیز طراحان تلفن‌های هوشمند برای کاهش حاشیه موجود در بالای نمایشگر اقدام به استفاده از دوربین‌‌های کشویی یا چرخشی کردند که البته هم‌اکنون نیز شاهد محصولاتی با چنین ویژگی‌هایی در تلفن‌های هوشمند هستیم.

بااین‌حال، انقلاب بعدی طراحی، استفاده از بریدگی یا حفره در بالای نمایشگر برای قرار گرفتن دوربین سلفی بود؛ اما چنین طراحی نیز قدیمی شده و سازندگان گوشی هوشمند به‌دنبال ساخت محصولاتی هستند که دوربین سلفی در زیر نمایشگر پنهان شده باشد. استفاده از چنین تکنولوژی چالش‌های بسیاری داشت؛ زیرا ساختار پیکسلی، چینش‌ آن‌ها و متریال‌هایی که برای تولید نمایشگر استفاده می‌شدند، برای قرار گرفتن دوربین سلفی در زیر نمایشگر باید تغییر کنند؛ برای مثال باید از متریال‌های شفافی استفاده شود که تصاویر ثبت‌شده با دوربین یا ویدیوهای در حال ضبط با تاری سوژه‌ها مواجه نشوند.

فروش فوق العاده لوازم ساعت با ارزانترین قیمت برای اطلاع بیشتر کلیک کنید❌

شیائومی یکی از شرکت‌هایی است که در این زمینه سرمایه‌گذاری کلانی کرده و طبق گزارش‌های اخیر نیز انتظار می‌رود محصولی با ویژگی ذکرشده را در سال ۲۰۲۱ عرضه کند. با وجود اینکه انتظار می‌رود ZTE در یکم سپتامبر (یازدهم شهریور) محصولی با دوربین پنهان‌شده در زیر نمایشگر معرفی کند؛ اما رقابت شرکت‌های مختلف برای استفاده از چنین ویژگی در گوشی‌های هوشمند جدیدشان می‌تواند به کاهش هزینه آن کمک فراوانی کند.

چینش پیکسل‌ها در  فناوری جدید شیائومی

یکی از مقامات بلندپایه‌ی شیائومی در صفحه رسمی ویبوی خود (شبکه‌ای شبیه به توییتر در چین) پستی منتشر کرده و گفته که شیائومی در حال ساخت محصولی با دوربین مخفی‌شده در زیر نمایشگر است. در انتهای پست نیز ویدیویی منتشر شده که نحوه کارکرد تکنولوژی نسل سومی شیائومی در تلفن هوشمند معرفی‌نشده‌ی این شرکت را نشان می‌دهد.

شرکت چینی، فناوری خود در زمینه استفاده از دوربین پنهان‌شده در زیر نمایشگر را نسل سومی می‌خواند. گویا نسل اول این فناوری تنها در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت و هرگز در محصول تجاری استفاده نشد. نسل دوم نیز کیفیت لازم برای استفاده در محصولی با مقیاس تولید انبوه را نداشت؛ اما به‌نظر می‌رسد که نسل سوم فناوری جدید شیائومی توانسته مهندسان شرکت چینی را برای استفاده در محصولی تجاری راضی کند.

طی پستی جداگانه که در حساب رسمی ویبوی شیائومی منتشر شد، به نحوه عملکرد دوربین پنهان‌شده در زیر نمایشگر پرداخته می‌شود. طراحان شرکت چینی، چینش پیکسل‌ها در نمایشگر را تغییر داده‌اند تا امکان عبور نور از کنار ساب‌پیکسل‌ها وجود داشته باشد. در این بین، هر پیکسل نیز از لایه‌ی کاملی از ساب‌پیکسل RGB برخوردار است تا تراکم پیکسلی در نمایشگر کاهش نیابد. درواقع چنین ترکیبی باعث می‌شود قسمت دایره‌ای‌شکلی که میدان دید دوربین سلفی را احاطه می‌کند از تراکم پیکسلی یکسانی با نقاط دیگر نمایشگر برخوردار باشد.


پیکسل‌های قرارگرفته در محیط دایره‌ای‌شکل میدان دید دوربین سلفی قادر خواهند بود تا از پیکسل‌های کناری خود، رنگ‌ها را قرض بگیرند؛ اما در زمان فعال‌شدن دوربین، خاموش خواهند شد. شیائومی معتقد است که پیکسل‌های اشاره‌شده از همان دقت رنگ، گاموت و روشنایی پیکسل‌های موجود در نقاط دیگر نمایشگر برخوردار هستند و کاربر، افت کیفیتی را مشاهده نخواهد کرد.

انتظار می‌رود محصولات بالارده سری می ۱۱ شیائومی اولین گوشی‌های هوشمند شرکت چینی باشند که از فناوری دوربین پنهان‌شده در زیر نمایشگر استفاده خواهند کرد.
نظران و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب کامنت کنید.

برچسب: گوشی جدید
بهترین گوشی های سامسونگ2020
...
جدیدترین قیمت گوشی موبایل در ۱۹ آذر | از سامسونگ و هوآوی تا شیائومی و اپل
...
نوشتن نظر